בעיות שינה אצל תינוקות עם טונוס שרירים גבוה

תינוק עם טונוס שרירים גבוה

אני אמא לתינוק מתוק בן 9 חודשים, ההרדמות שלו תמיד היתה קשה ומתישה. מאז הלידה שמתי לב שהוא לא יודע להתרפק ולהירגע, לא משנה באיזה תנוחה אני אחזיק אותו. גם אם אני מנדנדת אותו שעה בידיים, או קופצת על הכדור, הגוף שלו כל הזמן מתוח, כאילו הוא במצב של דריכות, או כוננות. אולי קשה לו כי כל דבר הכי קטן מסקרן אותו?

מדאיג אותי שהוא אף פעם לא מצליח להירדם בלי בכי, גם אם הוא ער יותר מ6 שעות, משפשף עיניים בטירוף, מקטר, ונראה מותש-הוא לא יירדם בלי צרחות, זה לא אמור להיות כך! תמיד ההרדמות שלו ארוכה, לפחות שעה וחצי, זה פשוט סיוט… הוא גם בוכה הרבה במהלך היום. כואב לי הלב לשמוע אותו בוכה כ”כ הרבה…אני מתוסכלת ולא מבינה איך לעזור לו!”

כך תיארה לי יערה(שם בדוי) את הבן הקטן שלה בפגישה בקליניקה שלי לפני שבוע. המצב הזה אופייני מאוד לקטנטנים עם טונוס שרירים גבוה, וזאת הסיבה הנפוצה מאוד לקשיי שינה אצל תינוקות ופעוטות.

הבעיה היא שטונוס שירים גבוה  משפיע על שינה, על ההתפתחות, על ההתנהגות, ועל המון תחומים נוספים בחיי הילד. אז מה זה בעצם? טונוס שרירים זה מתח שרירים שנוצר במנוחה, ויש תינוקות שנולדים עם טונוס שרירים תקין, גבוה או נמוך.

תינוקות עם טונוס שרירים גבוה לרוב נראים מאוד חזקים, מתוחים, השרירים שלהם מוחזקים, ולעתים זה נראה כמו כיווץ. אפשר לראות תינוק בן 5ח’ שנמצא המון בתנוחת אווירון עם ידיים לצדדים, תנוחה שגורמת לאי נוחות ואי שקט, או תינוק שלא אוהב להיות בידיים, ונראה שלא נוח לו.

תינוקות עם טונוס גבוה בד”כ בוכים ומתלוננים יותר, מתעצבנים בקלות, הם לרוב מתפתחים מוקדם ביחס לבני גילם, או מדלגים על שלבי התפתחות חשובים, כמו זחילת גחון, או זחילת 6…

שינה של תינוקות עם טונוס גבוה לרוב לא רגועה, קלה, ולא איכותית, ולכן הם מתעוררים הרבה יותר מכל תינוק אחר. ההרדמות שלהם לרוב קשה וארוכה, ומלווה באי שקט, הקשטות בגב, או בכי אין סופי, וכל זה בגלל הקושי בהרפיית שרירים. קטנטנן שלא מצליח להתרפק לפני ההרדמות פשוט לא יירדם, זה אחד הדברים שמשפיעים על שינה של ילדים בכל גיל.

מניסיון שלי עם המון תינוקות עם טונוס גבוה, שעזרתי להם, לרוב יש להם יותר רגישות לרעשים, הם חווים חרדת זרים, וחרדת נטישה ברמה הרבה יותר קשה מכל תינוק אחר. לעתים קרובות הם גם סובלים מכאבי בטן, גזים, פליטות וגראפים תקעים עד גיל בוגר.

בגלל ששינה של תינוק עם טונוס גבוה היא בד”כ אתגר רציני, וכדי לשפר את המצב נדרשים המון סבלנות, התמדה, ובעיקר כלים נכונים מתחום שיפור שינה, והתפתחות הילד. זאת הסיבה שיעוץ שינה סטנדרטי לרוב לא יעזור ולא יהיה יעיל.

לצערי אני כאמא חוויתי המון קשיי שינה עם בתי הבכורה שנולדה עם טונוס שרירים גבוה, ואף רופא לא ידע לאבחן ולהגיד לי שזאת הסיבה לקשיי שינה שלה, לכן סבלנו ביחד איתה במהלך 3 שנים מלילות ללא שינה. בזכות התהליך שעברתי איתה, למדתי המון, והגעתי למקום שהיום אני נמצאת בו.

מאז עזרתי כבר ליותר מ900 משפחות בארץ ובחו”ל, ופיתחתי שיטה ייחודית, עדינה, רכה והדרגתית, שמשלבת גם עיסויים ותרגילים מיוחדים, ומגוון גדול של כלים ייחודיים לשיפור שינה והתפתחות אצל תינוקות עם טונוס גבוה. בין היתר, אני עוזרת גם לבנות בסיס להתפתחות בריאה.

3 המלצות לשיפור שינה אצל תינוק עם טונוס שרירים גבוה:

1-כדאי לבנות טקס שינה וסדר היום שיתאים לילד ולמשפחה. המטרה היא לתת לקטנטן תחושת בטחון ולהביא אותו לרגיעה לפני שינה.

2-תקפידו על הרדמות רגועה, בלי צרחות ובכי, כי תינוק שנרדם בנחת, בלי התנגדות, יצליח לישון בשקט בלילה.

3-לעתים שינוי בסביבה מאפשר להביא לשיפור בהרדמות ואיכות השינה של הילד, בעיקר כשמדובר על תינוק סקרן, ערני ומאוד פעלתן. שימו לב שבמיטה שלו לא יהיו צעצועים, משחקים ודברים שגורמים לו להתעורר.

 טיפול נכון שישלב כלים לשיפור שינה והקלה על החזקה בגוף, עם התייחסות לטמפרמנט הילד, הוא המפתח להצלחה. יעוץ מותאם אישית עם כלים מקצועיים יכול להביא לשיפור משמעותי באיכות השינה של הילד, ולהפוך חיי המשפחה לקלים ונעימים יותר. כמה שתינוק יותר צעיר, תוצאות מגיעות יותר מהר. ניסיון שלי עם מאות משפחות מראה, שאם לא מטפלים בקשיי שינה, עם הזמן המצב רק הופך ליותר קשה, התינוק מתנגד יותר ופחות משתף פעולה.

אם אתם סובלים ולא ישנים בלילות, ומחפשים דרך יעילה, עדינה וללא בכי לשיפור המצב-אתם מוזמנים להוריד מדריך חינמי שכתבתי בנושא שינת תינוקות כאן.

כדי לקבל פרטים על השיטה הייחודית והעדינה לשיפור שינת תינוקות וילדים שפיתחתי

שלחו לי הודעה כאן

אשמח לעזור לכם!