שאלות נפוצות על התפתחות תינוקות

כאן תקבלי מענה מקצועי על כל השאלות שלך בנושא התפתחות תינוקותהתפתחות מוטורית מוקדמת.

התינוק שלי בן 10 חודשים. כבר נעמד ליד השולחן ומנסה אפילו ללכת. האם זה לא מוקדם מדי? יש לציין שהוא לא זחל בכלל.

אנחנו ,ההורים שמחים לראות שהילדים שלנו מתקדמים יפה בתחום המוטורי. אך לפי המחקרים ידוע שתינוק שדילג על שלב בהתפתחות עלול לסבול מליקויי למידה, בעיות קשב וריכוז, מופנמות ובעיות רגשיות.

לעיתים לתינוקות “הזריזים” כל-כך עדיין אין שיווי משקל מפותח מספיק, והדבר עלול לגרום להליכה לא יציבה ונפילות רבות, והליכה על קצות האצבעות.

כשידוע שילד דילג על שלב הזחילה/ התהפכות/ ישיבה יש לשחזר אתו את השלב החסר, אחרת הילד צפוי לקשיים בתיפקוד בגיל הבוגר. למידע על שלבי התפתחות תינוקות לפי חודשים כנסי לכאן.

בנוסף לכך כדאי לדעת שתינוקות עם טונוס שרירים גבוה נוטים לדלג על שלבי זחילה, לכן אם יש חשש , כדאי להגיע ליעוץ אם אשת מקצוע. אשמח לעזור לך בכל שאלה!

אפשר להשאיר לי הודעה כאן או להתקשר אלי לנייד.

מדוע תינוק שלי עדיין לא הולך? שלב העמידה והליכה.

התינוק שלי בן שנה וחודש. הוא נעמד ליד השולחן כבר במשך חודשיים ועדיין אינו הולך. האם יש צורך להאיץ בו?

אם הילד לא דילג על שלבי התפתחות הקודמים (התהפכות, זחילת גחון וזחילת שש, ישיבה), זהו גיל סביר מאוד לתחילת ההליכה.

תנאים חשובים לתחילת ההליכה עצמאית – שיווי משקל מפותח וטונוס שרירים מאוזן. הילד יתחיל ללכת כאשר ירגיש מספיק בטוח.

ההמלצה היא לא להאיץ בילד ולא לנסות להוליך אותו. יש לתת לו להתרגל למצב העמידה, לאפשר לו לשחק, למחוא כפיים בעמידה, לתרגל מעבר לישיבה וחזרה.

אפשר לעזור לו לשפר את שיווי המשקל בעזרת תרגילים הבאים:

- ישיבה על כדור פיזיו – תנועה קדימה, אחורה ולצדדים, הקפצות למעלה ולמטה.

- להושיב אותו על הכתפיים שלכם, להחזיק מהגב ולנוע קדימה, אחורה, ימינה ושמאלה.

- לתת להתנסות הרבה על הנדנדה, במגלשה וכו’.

 זחילה אצל תינוקות

מדוע זחילה חשובה לתינוק?מה ההבדל בין זחילת גחון לזחילת 6?

זחילת גחון (זחילה אינדיאנית) היא אחד השלבים החשובים ביותר בהתפתחות התינוק בשנה הראשונה. היא דורשת הרבה כוח והתארגנות הנכונה של השרירים, ולכן היא קשה מאוד ללמידה.

בשלב הזה תינוק לומד לעשות הצלבה של יד ורגל נגדית וזה תורם המון למניעת ליקויי למידה ושיפור התפתחות שכלית וחושית של תינוק בעתיד.

זחילת 6-דורשת שיווי משקל מפותח, מאפשרת חיזוק חגורת הכתפיים ושרירי פלג גוף העליון והתחתון. מהווה בסיס להתפתחות המוטוריקה העדינה (תנועה עדינה של אצבעות הידיים). זחילת 6 מאפשרת התקדמות מהירה מאוד ועוזרת לתינוק לפתח בטחון עצמי.

על שלב ישיבה אצל תינוקות .

התינוק שלי בן ה5חודשים מתיישב משכיבה על הגב. האם אפשר להושיב אותו? מתי ואיך תינוקות לומדים לשבת?

תינוק בשנה הראשונה מתפתח ועובר שלבים רבים.

הרמת הראש בשכיבה על הבטן, התהפכות מגב לבטן וחזרה, זחילת גחון (אינדיאנית), זחילת 6, ישיבה, עמידה והליכה. זה הסדר הנכון וכשתינוק עובר שלב אחרי שלב, כך גופו מתחזק ומכין את עצמו לשלב הבא אחריו. כל שלב בשנה הראשונה שתינוק עובר לא נכון, לא מאורגן עלול לשבש את השלב הבא אחריו ולהביא להליכה לא יציבה, עם נפילות, קושי בריצה, טיפוס וכל השלבים המאוחרים…

תינוק לומד להתיישב בצורה נכונה מתוך עמידת 6. כשהוא מתיישב משכיבה על הבטן הוא עלול לגרום לקשיים רבים בעתיד-בעיות גב, מפרקים ועוד.

מומלץ לא להשכיב את התינוק במשטחים מוטים כמו נדנדה או טרמפולינה אלא במשטח מאוזן-מזרון פעילות למשל.

התרוממות לא נכונה ממשטח מוטה מזיקה מבחינה גופנית והתפתחותית. כשתינוק מתרגל להתיישב משכיבה על הגב הוא מפתח הרגלים מאוד לא בריאים שעלולים לגרום לבעיות גב בעתיד

 טונוס שרירים גבוה אצל תינוקות

הי אלה,
רציתי לדעת מאיזה גיל ניתן לאבחן טונוס שרירים גבוהה ומאיזה גיל ניתן לטפל?

האם תופעה זו יכולה פשוט להיעלם כלא הייתה?תודה!

שלום, אני מאבחנת ומטפלת בתינוקות עם טונוס שרירים גבוה מגיל 0, אפשר לטפל בזה בצורה יעילה מאוד ולהביא את התינוק במצב של איזון בעזרת עיסוי מאוד מרגיע ונעים ומספר תרגילים קלים. אני ממליצה לטפל בקושי בהקדם האפשרי, לפני שתינוק נכנס למעגל של אי שקט ובעיות שינה שאופייניות מאוד לתינוקות עם טונוס שרירים גבוה. את מוזמנת לקרוא מאמר שלי על

טונוס שרירים גבוה אצל תינוקות כאן. אשמח לעזור לך בכל שאלה, את מוזמנת להתקשר אלי לנייד 0547201409 או להשאיר לי הודעה כאן. אלה

האם יש קשר בין התפתחות התינוק ובין ליקויי למידה?

ההתפתחות הטבעית של התינוק בשנה הראשונה לחייו ומעברו בין כל השלבים (התהפכות, זחילת גחון, זחילת 6, ישיבה, עמידה והליכה) מהווה בסיס לתפקוד תקין של הילד בגיל בוגר. ידוע שתינוק שדילג על שלבי הזחילה, בעיקר על זחילת גחון, נמצא בסיכון להתפתחות לקויי למידה ובעיות קשב וריכוז יותר מתינוק שזחל ועבר את כל השבי ההתפתחות. לכן יש חשיבות גדולה למעקב וליווי התפתחותי אחרי התינוקות בשנה הראשונה.

 התפתחות השפה והתקשורת

הילד שלי בן שנתיים. הוא עדיין אינו מדבר טוב- אומר רק מילה אחת, לפעמים 2 מילים קצרות. הוא מבין הכל, ואנחנו תמיד מבינים אותו כשהוא מבקש משהו. האם יש סיבה לדאגה?

תשובה:

לפי מה שאת מתארת, אין סיבה לדאגה. לפי המחקרים יש קשר חזק בין התפתחות תקשורת ותנועה. אצל תינוק בד”כ עליה במלל מלווה בעליה בתנועה. בנוסף לכך לסביבה התפתחותית יש השפעה רבה על התפתחות השפה ותקשורת. ההמלצות לעידוד התפתחות השפה ותקשורת הן:

- לא לחשוף את התינוק /פעוט לטלויזיה.

- להימנע מגריית יתר (הצפה חושית), לתת לילד לשחק רק עם משחק אחד או שניים בו-זמנית.

- לדבר עם הילד בגובה הפנים.

- לשבת מולו על השטיח.

- מומלצים מאוד משחקי קוקו, מחבואים.

- לספר לילד חרוזים / צירופי מילים.

- להסביר לילד מה עושים איתו. בהצלחה!

יש לך שאלה? רוצה להתייעץ?התקשרי אלי לנייד 0547201409

או השאירי לי הודעה כאן ואחזור אליך בהקדם.

שאלות ותשובות על שינה אצל תינוקות

שאלות ותשובות על תזונת תינוקות 

מאמרים על שינה של תינוקות 

שאלות על בכי אצל תינוקות