חרדת נטישה ובעיות שינה אצל תינוקות

מה עושים כשתינוק חווה חרדת נטישה ואיך מונעים בעיות שינה?בגיל שבעה חודשים עד שנה תינוק מגיע לשלב התפתחותי שנקרא חרדת נטישה. את עלולה להבחין בכך אם הוא בוכה או מקטר כל פעם שאחד ההורים מתרחק ממנו או יוצא מהבית.

חרדת הנטישה היא שלב טבעי בחייו ובהתפתחותו השכלית של התינוק.

בגיל הזה הוא כבר מבין שאת אמו, האדם שמטפל בו ומנחם אותו ברגעים הקשים, וזו שמעניקה לו תחושת בטחון, וזה כיף גדול כשאת קרובה אליו. תינוקך עלול להיכנס למתח ולבטא סימני מצוקה או פחד ברגע שאת יוצאת מהחדר או מתרחקת ממנו.
הוא ודאי חושש שלא תחזרי אליו ומאבד את בטחונו.

חרדת נטישה ושינה אצל תינוקות:

בעבור תינוקות, גם הירדמות ושינה הינם פרידה, ולכן, בתקופה הזאת הרגלי השינה של תינוקך עלולים להשתבש בצורה משמעותית. תינוקך עלול לבקש שתשבי לידו עד שיירדם. כל הירדמות שלו עלולה להיות קשה ומתישה עבורך, בנוסף לכך, תינוקך עלול להתעורר בלילות כדי לבדוק שאת נמצאת לידו.

טיפים וכלים להקלה על תינוקך בתקופת חרדת נטישה

כדאי לדעת שמדובר בתופעה טבעית וחולפת. גם אם תינוקך עובר אותה בצורה קשה במיוחד ואיננו מאפשר לך להתרחק ממנו לשנייה במשך היום, דעי שזהו מצב זמני. אל תחששי לפנק אותו יותר מדי – הוא זקוק עכשיו להמון חום ואהבה.

נסי להקדיש יותר זמן למשחק משותף או פעילות מהנה יחד עם תינוקך כל יום, זמן איכות. יחד עם זאת, בכל פעם שאת יוצאת מהחדר או מתרחקת ממנו -תמשיכי לדבר איתו כדי שידע שאת בסביבה. כך הוא ילמד שגם אם אמא הלכה – היא שוב תחזור, ואין שום סיבה לדאגה. שחקי איתו במשחקי קוקו- הם יעניקו לו תחושת בטחון.

חשוב לתת מענה תמיד, להרגיע ולהכיל את רגשותיו של תינוק בוכה. כדאי לשים לב לאופן שאת מגיבה לבכי שלו. אם תרוצי אליו ותרימי את תינוקך לידיים מיד, בכל פעם שהוא קצת מתלונן או מיילל, הוא עלול להבין שיש סיבה טובה לחרדה או לפחד. זוהי דרך להעצמת החרדה שלו. תנסי להגיב אליו בצורה אחרת, ולשדר לו רוגע. במידה והוא בוכה ולא מצליח להירגע, נסי לשבת לידו, לחבק ולנחם או להסיח את דעתו.

בכדי לעזור לתינוק בשעת הרדמות 

מומלץ לתת לתינוק חפץ מעבר- חיתול רך, דובון או צעצוע רך, מוצץ או כל דבר שתינוקך קשור אליו – זה ירגיע אותו ויעניק לו תחושת בטחון.

כשהתינוק מתקשה להירדם אני ממליצה לנקוט בגישה הדרגתית ועדינה. כדי להפוך את שעת ההירדמות לחוויה רגועה ונעימה, מומלץ לשבת צמוד אליו, להעניק לו מגע ולהשמיע קול מרגיע – לפחות במשך 3-4 ימים. לאחר שהילד רכש יותר אמון, נסי להתרחק ממנו בהדרגה, כל יומיים – שלושה, כך שבסיום התהליך, את תעמדי ליד הדלת כשהוא נרדם. לאחר מספר ימים נוספים, ילדך ילמד להירדם כשאת מחוץ לחדרו. אל תאיצי בתינוקך, עשי את המעבר בקצב שלו – כך תצליחי להגיע לשיתוף פעולה מלא ותצליחי ללמד אותו להירדם באופן עצמאי.

 לא כדאי לעשות:

אינני ממליצה להשאיר את תינוקך לבד כשהוא בוכה – זה יגרום לו לתחושת תסכול גדול ויעצים את תחושת חוסר האונים. כאשר תינוק בוכה מוצא את עצמו לבד, הוא מרגיש שאין מי שינחם אותו ויעזור לו. אם הוא לא יקבל מענה מתאים לבכי, הוא עלול לפתח בעיות של חוסר אמון וחוסר בטחון בעתיד.

חרדת נטישה היא תופעה מוכרת ונפוצה, אך יחד עם זאת מהווה תקופה לא קלה עבור התינוק וגם עבור ההורים. זכרו שתינוקכם זקוק להמון חום ואהבה כדי להוריד את החרדה ולחזור שוב למצב של רוגע. נסו לעטוף את ילדכם באהבה ותהיו עקביים בתגובותיכם-כך תצליחו להקל עליו ולחזור מהר לשינה טובה בלילות.

אם קשה לך, אם תינוקך לא רגוע ומתעורר המון בלילות,

אם את זקוקה לתמיכה ועזרה-

אני כאן בשבילך!

מאמרים נוספים  על שינה של תינוקות:

-שאלות ותשובות על שינה של תינוקות

-בעיות שינה אצל תינוקות בגיל 4חודשים-סיבות ודרכי הקלה

-תינוק מתעורר מוקדם מאוד בבוקר

-שינה וצמיחת שיניים

-תינוק מחליף בין יום ולילה

-בעיות שינה אצל תינוק פעלתן

מתנות:

מדריך חינמי לשיפור שינת תינוקות 

סדרת מאמרים שלי וטיפים על שנה של תינוקות וילדים-

להרשמה כנסי לכאן:

תגובות

 1. מאת שרון ישארלי:

  אנו עומדים לפני נסיעה לחו”ל ל-8 ימים, זוג הורים שני ילדים בגילאים 10, 12. יש לנו התלבטות לגבי התינוקת שלנו בת השנה וחמישה חודשים, האם לקחת אותה אתנו למרות הקושי בטיפול בה בטיול מאורגן, או להשאירה עם הסבתא והדודה, שהן דמויות מוכרות לילדה.
  אודה לתשובתכם.

 2. מאת ella:

  שרון שלום.
  מאוד לא פשוט עבורי לתת לך המלצות כי אינני מכירה את ילדתך.
  באופן עקרוני אם היא מסתגלת יפה לכל שינוי וישנה טוב בכל מקום ובכל מצב-
  אפשר לקחת אותה לטיול אתכם אך זה ידרוש התארגנות בהתאם.
  אם הילדה “רגישה” וכל שינוי קטן גורם לה לרגרסיה או קשיי שינה וקשה לה להסתגל למקומות ואנשים חדשים
  הייתי משאירה אותה עם סבתא בבית המוכר והבטוח.
  דבר נוסף-לא כתבת לי האם הילד חווה חרדת נטישה (תופעה מאוד נפוצה בגיל הזה).
  אם אתם מזהים סימנים של חרדת נטישה וקשה לה להיפרד מכם-
  תשקלו לקחת את הילדה אתכם.
  מאחלת לכם טיול מהנה וחופשה נעימה!