טונוס שרירים גבוה אצל תינוקות

 איך לטפל בטונוס שרירים גבוה אצל תינוקות“התינוקת שלי בת 8 חודשים. היא מתקשה מאוד להירדם וגם כשהיא נרדמת בידיים שלי- היא מתעוררת לאחר רבע שעה. היא ערנית מאוד, כל הזמן נמצאת בפעילות ולא רגועה. שבוע אחרי הלידה היא כבר למדה להרים את הראש, התהפכה מגיל 3 חודשים, דילגה על זחילת גחון ומגיל 7 חודשים היא נעמדת ומנסה לעשות כמה צעדים… רופא הילדים שלנו התלהב מההתפתחות שלה ואמר שיש לילדה טונוס שרירים גבוה. היא מרבה לבכות ו’להתלונן’ ללא סיבה ברורה. אני מרגישה שמשהו עובר על הילדה שלי אך לא יודעת מה מציק לה ואיך להקל עליה. אני מודאגת מאוד ורוצה לעזור לבתי אך לא יודעת איך…”.

כך תיארה לי אימא של רוני את התינוקת שלה בשיחת טלפון.

התמונה המתוארת בשיחה הינה אופיינית לתינוקת עם טונוס שרירים גבוה.

טונוס שרירים הוא מתח של השרירים במצב מנוחה. תינוקות נולדים עם טונוס שרירים תקין, גבוה או נמוך. טונוס שרירים תקין מאפשר תנועתיות טובה וטבעית של השרירים ומעברים קלים ממצב למצב (מישיבה לזחילה, מעמידה לישיבה ועוד). כשתינוק נולד עם טונוס גבוה, אנחנו נראה שרירים חזקים מאוד ונוקשות בתנועה. מצב זה עלול לגרום לשיבושים בהתפתחותו המוטורית של התינוק, ולגרום לקשיי שינה ביום ובלילה (קושי להירדם או התעוררויות רבות בלילה, שינה שטחית ועוד). כמו כן, מתח שהצטבר בגוף התינוק עלול אף הוא להשפיע על התנהגותו (על ידי גרימת חוסר שקט, בהלה, ועוד). לכן, חשוב מאוד לזהות את הסימנים של הטונוס הגבוה אצל תינוק ולטפל בו בהקדם על מנת להקל על אי שקט ובעיות שינה ולאפשר לתינוק להתפתח בצורה טובה ביותר.

איך נזהה תינוקות עם טונוס שרירים גבוה?

התינוק נראה חזק ומתוח מאוד ושריריו חזקים מאוד למגע. לא רגוע, הוא מרבה לקטר או לבכות ללא סיבה ברורה,ישן מעט מאוד ביום ומתעורר בלילות, והשינה שלו הינה שטחית מאוד, ולכן הוא מתעורר מכל רעש קטן, התינוק גם ערני וסקרן מאוד ומגיב לכל גירוי קטן. הוא נמצא בפעילות במהלך רוב שעות היום ולעתים נראה חסר סבלנות. הוא מגיב בבהלה לשינויים, מגלה סימני חרדת זרים מגיל צעיר, מסרב או מתקשה לשהות בתנוחת ערסול, אינו אוהב לשכב על הבטן ומתקשה להניח את ראשו ולהתרפק. יש לו הקשתה גדולה בגב, בעיקר כאשר התינוק מתוסכל או מתרגז. הוא מתקדם ומתפתח מהר מאוד לגילו , עובר מהר בין שלב לשלב, מדלג על שלבי התפתחות (למשל לא משלים את ההתהפכות, לא זוחל על גחון). תנועתו איננה מאורגנת, אלא גלובלית, הוא מתהפך בבת אחד ללא הפרדות, ויש לו נטייה להליכה לא יציבה, עם נפילות רבות.הוא גם עשוי להיות רגיש למגע.

** לא כל הסימנים חייבים להופיע אצל כל תינוק עם טונוס שרירים גבוה והם אף מופיעים בעוצמות שונות. על כן, על מנת לאבחן את הבעיה, ולוודא שאכן מדובר בתינוק בעל טונוס שרירים גבוה, יש צורך במפגש אישי של אבחון והדרכה עם אשת מקצוע.

סיבות עיקריות לטונוס שרירים גבוה:

הסיבות העיקריות לקיומו של טונוס שרירים גבוה אצל תינוקות הינן: חווית לידה קשה או טראומטית, לידה ארוכה או מהירה מדי, מצוקה עוברית בלידה ועוד, וכן אשפוזים, בדיקות פולשניות ומצבי לחץ נוספים ורקע משפחתי.

כיצד נוכל להקל על תינוקות עם

טונוס שרירים גבוה:

אם תינוקך אובחן כסובל מטונוס שרירים גבוה, כדאי לדעת שעם הדרכה מקצועית וטיפול המותאם לרמת הקושי, ניתן להגיע לשיפור משמעותי במצב. בעזרת עיסוי מרגיע ותרגילים קלים ונעימים, המותאמים לשלב התפתחותו, אפשר ללמד אותו להרפות את השרירים ולעזור לו להגיע למצב של נינוחות ורוגע.

אם תינוקך מתעורר המון בלילה או מתקשה להירדם וישן שינה שטחית מאוד,

דעי שאפשר לשפר את המצב בצורה משמעותית עם עזרה מקצועית וכלים יעילים.

חשוב שתדעי שיעוץ שינה סטנדרטי לטיפול בתינוק עם טונוס שרירים גבוה

לא יהיה יעיל, מניסיון.

בינתיים אני ממליצה לך לארגן עבור תינוקך:

- סדר יום ברור, הכולל טקס שינה קבוע בכל ערב,

- תנאי וסביבת השינה המותאמים לצרכיו.

המלצות נוספות:

-בצעי תרגילים לשחרור שרירי התינוק ולהרגעתו, בשילוב עם עיסוי מרגיע ועדין – כך תוכלי להחזיר את התינוק לשינה ערבה בלילות.

- תנוחת הערסול הינה התנוחה המועדפת. היא חשובה מאוד מכיוון שהיא מסייעת לתינוק להיכנס למצב של רוגע.

טיפול מוקדם ועקבי הינו תנאי חשוב להצלחה. הטיפול בתינוק צעיר הוא קל ומהיר יותר ודורש השקעה קטנה יותר, בהשוואה לטיפול בילד גדול.

אני כאן בשבילך בכל שאלה והתלבטות!

מאמר על בעיות שינה אצל תינוקות עם טונוס שרירם גבוה

 

מאמרים שלי על התפתחות תינוקות:

חוסר שקט וקשיי תנועה אצל תינוק

טונוס שרירים נמוך אצל תינוקות(היפוטוניה):

מדריך להורים-שלבי ההתפתחות תינוקות לפי חודשים בשנה הראשונה

טיפים לשיפור שכיבה על הבטן

אם הפעוט שלך מתעורר כל הלילה,

וקשה לו להירדם

אם את עייפה ומותשת, ומוכנה להשקיע בתהליך כדי ללמד אותו לישון לילות שקטים ורגועים, בלי לבכות,

 שלחי לי הודעה או התקשרי

לנייד 0547201409

אני כאן בשבילך!