כאבי שיניים ובעיות שינה אצל תינוקות

בעיות שינה וכאבי שיניים אצל תינוקותכאבי שיניים אצל תינוקות היא אחת הסיבות הנפוצות ביותר לשיבושי שינה, יקיצות ובכי רב בלילות. התופעה הזאת נפוצה מאוד אצל קטנטנים בשנה הראשונה לחייהם. חשוב לדעת שצמיחת שיניים היא לא הסיבה היחידה לבעיות שינה אצל תינוקות.

מה הם הסימנים לצמיחת שיניים אצל תינוקות:

1. אי שקט, חוסר נוחות ביום ו בכי, בעיקר בלילה,

2. רצון להכניס כל דבר, כולל כף ידו או אצבעותיו לפה.

3. ריור מוגבר.

4. נשיכות-תינוק מנסה לנשוך כל דבר שנכנס לפיו.

5. שינוי בתאבון-לעתים הורים מדווחים על ירידה בתאבון.

6. חוסר שית”פ בזמן ארוחה-חניכיים נפוחות גורמות לעתים לסירוב לאכול מכפית או מבקבוק ולהעדיף הנקה או להפך.

כדי למנוע בכי וסבל רב במהלך התקופה ששיניים צומחות, ובעיקר כדי למנוע בעיות שינה קשות כדאי לדעת מה יכול להרגיע את הקטנטן בתקופה הזאת.

נשכנים שאפשר להכניס למקרר ירגיעו את החניכיים ויביאו לקטנטן הרגשה טובה יותר. אם אין לכם נשכן אפשר להשתמש במוצץ קר ששמים במקרר. קור מרגיע כאב, לכן כדאי לעזור לו להכניס את המוצץ לפה כדי להרגיע חניכיים נפוחות וכואבות.

הרגלי שינה אצל קטנטנים משתנים בד”כ בתקופה ששיניים צומחות, זה מצב נפוץ מאוד בשנה הראשונה של חיי תינוקות. לעתים קרובות תינוקות מתנגדים לשינה והרדמות ומגיעים להתקפי בכי גדול, בעיקר בלילות, כך ששינה שלהם הופכת לקלה ולא איכותית.

המלצות למניעת רגרסיות גדולות בשינה:

  1. תשמרו על הסדר היום ועל תנומות יום איכותיות עד כמה שניתן.
  2. תקפידו כל ערב על טקס לילה טוב כי הוא מאפשר לקטנטן להרגיש בטוח ומוגן ולהירדם בלי התנגדות.
  3. אם תינוקכם בוכה הרבה ומתקשה להירגע לפני שינה תעזרו לו, תרימו אותו לידיים כדי למנוע בכי גדול. יחד עם זאת תזכרו שחשוב לחזור להרדמות עצמאית ולהפחית את הזמן שהוא נמצא בידיים ברגע שהשן יוצאת והקטנטן פחות סובל מכאבים.
  4. אם תינוקכם ישן בלילות בלי לאכול, אך בגלל הכאבים הוא התחיל לדרוש ארוחות או הנקה בלילה, תשתדלו לחזור לשגרה ולהפסיק ארוחות מיותרות בלילה כשהשן בוקעת, כדי למנוע רגרסיה גדולה בשנתו.
  5. אם הקטנטן סובל מכאבים, צורח ובוכה המון, אפשר לתת נורופן, נובימול או אקמול לפני שינה, כדי לאפשר לו לישון לפחות 3-4 שעות ברצף.

כשהורים מנסים להבין מדוע תינוקם לא מצליח לישון בשקט הם לרוב חושבים על כאבים בגלל צמיחת שיניים, כסיבה עיקרית. לרוב כאבים נמשכים כמה ימים לפני שהשן יוצאת ועוד 3-5 מים אחרי שהיא בוקעת. אם הילד שלכם ממשיך לסבול מאי שקט ושיבושי שינה בלילות יותר משבועיים ולא נראה לכם ששן נוספת בדרך החוצה כנראה אין קשר לשיניים.

כדאי לדעת שאם בעיות שינה אצל הקטנטן שלכם נמשכות כבר תקופה ארוכה ואין הקלה, אם תינוקכם מתעורר כל לילה מספר פעמים ולא מצליח להירדם בלי הנקה, בקבוק, נדנודים בידיים או הליכה בחדר-ייתכן ושינה שלו משתבשת כי הוא סיגל לעצמו הרגלים לא בריאים ופיתח תלות בהרדמות.

כדי לשנות הרגלי שינה אצל תינוקכם כדאי להמתין עד שהקטנטן ירגיש טוב יותר, ואז להתחיל בעבודה על הרגלי שינה שלו. במאמר הזה תוכלו לקבל כלים מעשיים ויעילים לשיפור שינת תינוקות, ואם תרגישו שאתם צריכים עזרה בבניית תכנית פעולה שתתאים לתינוקכם אתם מוזמנים ליצור איתי קשר כאן.

אשמח לעזור לכם בכל שאלה!

מאמרים על בעיות שינה אצל תינוקות:

כיצד להקל על חוסר שינה והעייפות של ההורים כאשר התינוק איננו ישן בלילה

חרדת נטישה ובעיות שינה אצל תינוקות

-בעיות שינה אצל תינוקות בגיל 4חודשים-סיבות ודרכי הקלה

-מדוע תינוק בגיל 9-10 חודשים לא ישן בלילה?

-בעיות שינה אצל תינוקות רגישים (התפרסם בעיתון מעריב)