7 סיבות נפוצות להפרעות שינה אצל תינוקות עד גיל 4 חודשים

7 סיבות להפרעות שינה אצל תינוקותכאשר אנו מדברים על הפרעות שינה אצל תינוקות בגיל 0-4 חודשים חשוב מאוד להבין מדוע התינוק לא ישן טוב ביום ובלילה. כך נצליח לתת את הפתרון הטוב ביותר לקטנטן ולהורים עייפים.

כאן אני אגלה לכם מה הם הגורמים העיקריים להפרעות שינה אצל תינוקות ואסביר לכם כיצד ניתן להקל על התינוק ועליכם.

הסיבות העיקריות להפרעות שינה אצל תינוקות עד גיל 4 חודשים הן:

1-רעב

תינוק רעב לא יצליח להירדם בקלות, ואם כבר יירדם, קרוב לוודאי ששנתו לא תהיי איכותית והוא יתעורר מהר מאוד.

ההמלצה שלי: אם תינוקכם הקטן אכל לפני כשעתיים ואתם רוצים להרדימו כי הוא עייף, שווה לתת לו ארוחה קטנה בכדי שיצליח להירדם בלי התנגדות ולישון ברוגע.

2-כאבי בטן וגזים, פליטות ובעיות נוספות במערכת העיכול –

כל הבעיות הנ”ל משבשות שינה בצורה מאוד משמעותית. לכן, חשוב לעשות מאמץ בכדי למנוע ולהקל על התופעות האלה – כך תסייעו לתינוקכם לישון טוב יותר ביום ובלילה.

3-מתח ולחץ או בהלה, בעיקר בעקבות לידה קשה-

הניסיון שצברתי בעבודה עם מאות תינוקות שנולדו בלידות קשות או טראומטיות מראה, שתינוקות שנולדו בניתוח דחוף, בלידה עם סיבוכים או התערבות כמו ואקום, לאחר מצוקה עוברית, ירידות דופק ועוד, אינם מצליחים להירדם בקלות, ובקושי ישנים ביום ובלילה.

לרוב, ההורים מספרים שהתינוק לא נרדם במיטה, בעגלה, ולעתים אף לא מוכן להירדם בטיול. הדבר היחיד שעוזר להרדים את הקטנטן הוא נדנוד בידיים או במנשא, וגם שם הוא ישן רק תנומות קצרות של 20 – 30 דקות. בגלל העייפות שמצטברת, הוא גם לא כל-כך רגוע במהלך היום, ולעתים בוכה ללא סיבה ברורה.

4-קשיי הסתגלות אחרי הלידה-

עבור תינוקות רבים, המעבר מתנאי הרחם מהווה הגורם מספר אחד לבעיות שינה. תינוקות רבים חשים חוסר בטחון וזה גורם להם לקשיים גדולים בהרדמות, ולשינה מאוד קלה ולא איכותית במהלך היום ובלילה. התינוקות הללו מתעוררים מיד כשמעבירים אותם למיטה, גם אם היה נראה לנו שהם ישנים כבר שנת ישרים בידיים. החדשות הטובות הן שניתן להקל ולטפל בהפרעות שינה של התינוקות הקטנים האלה, ללא תרופות, בשיטה טבעית.

5-אי נוחות בגלל חיתול מלא, רטוב או מלוכלך-

מרבית התינוקות אינם מסוגלים לישון היטב כאשר החיתול שלהם מלא או מלוכלך. לכן, שווה לבדוק ולהחליף חיתול לפני שמרדימים את הקטנטן.

6-שעון ביולוגי לא מפותח מספיק-

השעון הביולוגי הוא מנגנון שעוזר להבדיל בין יום ולילה. הוא מתחיל לתפקד סביב גיל 5 חודשים בצורה יעילה. לכן, עד גיל זה תינוקות רבים מתקשים להירדם או מתעוררים מכל רחש קטן, מחליפים יום ולילה ועוד.

7-סדר יום לא מותאם-

כאשר התינוק איננו נרדם בקלות, גם אם מנדנדים אותו חצי שעה בידיים, וכל תנומה שלו מסתיימת לאחר 20 – 30  דקות בלבד – הדבר מתסכל וגורם להמון בלבול וחוסר סדר. ישנם תינוקות שאצלם, כל יום שונה מהיום הקודם, וזה מקשה מאוד על ההורים. גם במקרה כזה אסור לאבד תקווה. גם אם נראה שכל מה שאתם עושים בכדי לארגן לתינוק את הסדר היום לא עוזר-שווה להשקיע מאמץ בכדי לשפר את המצב.

איך להקל על הפרעות שינה אצל תינוקות קטנים – 3 טיפים יעילים:

-נדנוד בידיים, או במנשא מערסל תוך כדי לחישות,

-עיטוף לפני שינה ומגע

-תנועה על הכדור פיזיו כשתינוק מערסל בידיים

תזכרו שאתם לא לבד, 

אני כאן בכדי להקל עליכם ועל תינוקכם!

ליצירת קשר שלחו לי מייל או התקשרו אלי לנייד 0547201409 .

תקראי מדריך חינמי לשיפור שינת תינוקות 

מאמרים נוספים שיעזרו לך ולתינוקך :

-בעיות שינה אצל תינוקות בגיל 4חודשים-סיבות ודרכי הקלה

-13 סיבות לבעיות שינה אצל תינוקות

כיצד להקל על חוסר שינה והעייפות של ההורים כאשר התינוק איננו ישן בלילה

בכי של תינוקות-מדריך להורים מודאגים