שאלות ותשובות נפוצות על בעיות שינה אצל תינוקות

תינוק מתעורר בלילה

 שאלות נפוצות על שינה של תינוקות

התינוק שלי בן 9 חודשים, הוא ילד מאוד עדין וביישן. כל היום הוא רוצה להיות לידי ולא מאפשר לי להתרחק ממנו בכלל. אני בבית שומרת כל היום עליו ונראה שהוא ממש חושש ממשהו. בערב התינוק שלי לא נרדם לבד. אם אני לא יושבת לידו הוא בוכה נורא כשאני יוצאת מהחדר, אז אני יושבת לידו לפחות שעה כל ערב עד שהוא נרדם וזה מתיש!!! הקושי הגדול הוא שהוא מתעורר המון בלילה ורק אני יכולה להרגיע אותו… כבר אין לי כוחות. מה עושים כשהתינוק שלי מתעורר בלילה אין ספור פעמים?

שלום לך, אמא יקרה.

לפי התיאור שלך נראה שתינוקך נכנס לתקופה של חרדת נטישה (זה מאוד מתאים לגילו). נראה שהוא צריך כרגע תחושת בטחון שאת כאן לידו. כאשר הוא שירגיש יותר בטוח, הוא יחזור לשינה טובה ביום ובלילה וגם יצליח להיפרד ממך בחיוך. לגבי דרכי הקלה על חרדת נטישה את מוזמנת לקרוא מאמר שלי העוסק בנושא.

מה עושים כאשר שתינוק מתעורר בלילה:

התעוררויות בלילה מתרחשות בד”כ כאשר תינוקך איננו נרדם באופן עצמאי.

קודם כל, חשוב ללמד את ילדך להירדם ללא עזרה. כאשר הוא ילמד להירדם ללא נוכחותך בחדר, הוא יתחיל לישון לילה שלם. כדאי לעשות זאת בשלבים.

 כאשר הילד עומד להירדם, שבי לידו, דאגי שההירדמות תיעשה כשהוא שוכב במיטתו, תני לו מגע נעים עד שיירדם, בכדי לעזור לו. הקפידי לא לצאת מהחדר בבקשה, גם אם זה לוקח זמן.

אחרי מספר ימים שבי לידו מבלי לגעת בו. אם הוא בוכה, תני לו מגע רק עד שיירגע.

לאחר מספר ימים נוספים, שבי על כיסא מרוחק יותר ממיטתו.

בשלב הבא, שבי קרוב לדלת הכניסה לחדרו.

לאחר מספר ימים, את לא נשארת בחדר כשהילד נרדם – אלא את משכיבה אותו לישון, ומיד יוצאת.

מטרת התהליך הינה, שמשך זמן ההירדמות ילך ויתקצר ויהיו פחות התנגדויות במהלך ההירדמות. ברגע שתינוקך ילמד להירדם לבד, הוא יפסיק להתעורר בלילה.

בהצלחה!

*******************************************************************************************

איך להרדים תינוק?

אושרי הוא בן 6 חודשים, והוא איננו יודע לישון … התינוק שלי מתעורר בלילה ויונק כל שעה-שעתיים, לעתים יותר. אף אחד לא מצליח להרדים אותו בערב אם אני לא אתן לו הנקה. מה עושים? אשמח אם תעזרי לי …ניסיתי כמה שיטות וכלום לא עזר. איך להרדים את התינוק שלי?נואשת ומיואשת…

נראה שתינוקך סיגל לעצמו הרגל להירדם עם הנקה, ולכן בכל התעוררות בלילה הוא זקוק להנקה כדי לחזור לישון. חשוב לשים לב, שילדך לא יגיע להירדמות כאשר שהוא עייף מדי בערב. תינוק בגילו לא אמור להירדם תוך כדי הנקה, רק אם הוא עייף מדי. שנת הלילה שלו צריכה להתחיל שעה וחצי-שעתיים (ולא יותר) לאחר שהתעורר משנת אחה”צ.

תינוק עייף מדי יירדם תוך כדי הנקה ולכן זו הדרך היחידה שהוא מכיר להירדם, ואז גם במהלך הלילה ,כשהוא יתעורר, הוא יבקש הנקה ,כי זו הדרך היחידה שהוא יודע להירדם בה…

איך להרדים תינוק ללא הנקה?

ההמלצות שלי:

חשוב בטקס השינה להניק אותו וליצור הפרדה של כמה דקות בין הנקה לשינה – שיר, סיפור, כל דבר כדי שילמד ויתרגל לרעיון שהנקה היא לא הדרך להירדם, אלא אוכל. אחרי האוכל יש שיר או סיפור ואח”כ הולכים לישון.

בטקס שינה נתקי אותו ברגע שהיניקה נחלשת והכניסי אותו למיטה. שבי צמוד אליו ותני לו מגע (ליטוף, טפיחות) ותרגיעי אותו עם קולך (“שששש”), או באמצעות שיר ערש, עד שיירדם. בלילות הראשונים, ייתכן שילדך לא יהיה מרוצה ויבכה. תישארי לידו עד שיירדם, אם צריך, הרגיעי אותו בידיים ושוב הכניסי אותו למיטה. לאחר כמה לילות, הילד יתרגל וילמד להירדם ללא הנקה, ואז לא תהיה לו סיבה לקום לעיתים תכופות כל כך בלילות.

אם תרצי לקבל עוד כלים ומידע בנושא כנסי לכאן ותקראי איך להרדים תינוק

בהצלחה!

 *******************************************************************************************

 תינוק לא ישן בלילה

שלום, אלה. יש לי ילד מקסים וחייכן בן 10 חודשים. מאז שהוא נולד הוא לא אוהב לישון, תמיד היה מאוד קשה להרדים אותו. בחודשיים האחרונים, לאחר מחלה, הוא הפך לתינוק שלא ישן בלילה בכלל. הוא קם כל שעה עם בכי ולא נרגע, לעתים לוקח לי שעתיים להרדים אותו בחזרה כי הוא מתחיל לחייך ולהשתולל ולשחק. גם ביום הוא בקושי נרדם לחצי שעה וקם בבכי וקיטורים. בערב הוא נרדם רק בשעה 11 וכבר אחרי שעה מתחיל להתעורר ..אני כל-כך עייפה שאין לי כוח לכלום ואני על סף דיכאון…עזרי לי!!! אני מיואשת…

אמא יקרה, אני מבינה ללבך. מחסור מצטבר בשינה הוא אחת הבעיות הנפוצות ביותר שחלק גדול מההורים פוגשים בשנים הראשונות אחרי הלידה. החדשות הטובות הם שאפשר לשפר את המצב.

לפי ההתרשמות שלי, תינוקך נרדם מאוחר מדי בערב, וגם ישן מעט מדי ביום. אם הוא ישן רק חצי שיעה ביום – זוהי הסיבה המרכזית לכך, שתינוקך לא ישן בלילה רצוף. שינה טובה ביום מעודדת שינה טובה בלילה, ולכן מומלץ להחזיר אותו לישון ברגע שהוא מתעורר, על מנת להאריך את השינה שלו במהלך היום.

המלצותיי להקלה על תינוק שלא ישן בלילה:

נסי לארגן לו סדר יום קבוע, כך שישן לפחות 2-3 ש’ ביום, חזרי על טקס קבוע לפני השינה, זה מאוד חשוב כדי ללמד את תינוקך להירדם ללא קושי וללא התנגדות.

שימי לב לסימני העייפות שלו ונסי להרדים אותו בשעה סבירה -בין 19-19.30.

כשהתינוק שלך מתעורר בלילה, שמרי על שקט ועל אווירה של לילה. נסי לשדר לו ולהגיד לו שבשעות האלה כולם ישנים. אם הוא איננו מצליח להירדם – עזרי לו באמצעות הקול שלך והמגע הנעים. ייתכן ובלילות הראשונים הוא יבכה וירצה שתשחקי איתו כשהוא מתעורר, אך עם הזמן, הילד ילמד שבלילה ישנים.

בהצלחה!

 *******************************************************************************************

עד איזה גיל תינוק צריך לאכול בלילה?

הילד שלנו, בן השנה, רגיל להתעורר בלילה ולאכול , אחרת איננו נרדם. נאמר לנו שבגיל זה אינו אמור לאכול בלילה. כיצד מלמדים אותו לחזור ולישון מבלי לקבל האכלה? האם נכון לתת לו בקבוק מים?

שלום, לגבי ארוחות בלילה זאת שאלה די מורכבת. אם מדובר על תינוק שעולה יפה במשקל וגובה-כנראה הוא מבקש בקבוק/הנקה כי הוא התרגל להרדם תוך כדי האכלה. אם מדובר על תינוק עם משקל נמוך/פג-ייתכן והוא עדיין זקוק להשלמה בלילה – חשוב לבדוק את הנושא עם רופא ילדים או עם אחות טיפת חלב. כאשר רוצים להפסיק לתת ארוחות בלילה, חשוב ללמד את התינוק להירדם ללא בקבוק/הנקה, ואני תמיד ממליצה לעשות זאת בהדרגה. לא כדאי לתת בקבוק עם מים כי כך אנחנו משנים תלות מסוג אחד לתלות מסוג אחר. בהצלחה! אם תרצי לקבל הכוונה אישית -

אשמח לסייע לך!

******************************************************************************************

תינוק לא ישן בלילה ומתקשה להירדם

שלום, אלה. התינוק שלי בן שנה ושלושה חודשים. היה תמיד ילד מקסים וחייכן וידע לישון לפחות 8 שעות ברצף בלילה. לפני כחודשיים נכנס למעון חדש, אחרי שהיה איתי שנה בבית. מאז אני מתמודדת עם תינוק שלא ישן בלילה. הוא מתעורר המון ולא מצליח לחזור לשינה שלווה ורציפה . אמרו לי שצריך לתת לו לבכות כמה ימים, ניסיתי לפי שיטת “5 דקות”, אחרי לילה מתיש אחד לא יכולתי יותר… הבעיה היא, שמאז ההרדמות הפכה להיות לסיוט אמיתי עבורו ואני יושבת כשעתיים בחדר עד שנרדם, זה מתיש ומייאש אותי מאוד…האם יש שיטה יותר נעימה להרגילו להירדם ולישון בלילה? על עזרתך אודה. 

  שלום, אני מבינה שאת עוברת תקופה קשה מאוד…תינוקך נכנס למעון חדש אחרי שבמהלך  תקופה של שנה היה קרוב אליך יום ולילה. עבור קטנטן שלך זה שינוי גדול מאוד, שעלול לגרום לבעיות שינה. לכן אני תמיד ממליצה על הכנה מראש ומעבר הדרגתי למעון כדי לאפשר לילד להסתגל בקלות למקום ולאנשים חדשים.

לגבי שיטת “5 דקות”: אני לא ממליצה לתת לתינוק לבכות. זה גורם ללחץ, ומביא למצב שבו התינוק  עובר חוויה לא נעימה, מרגיש שהוא לבד ואין מישהו שיכול לעזור לו להתגבר על התסכול שהוא חווה. אני פיתחתי שיטה ייחודית, עדינה ויעילה,שמבוססת על אינטליגנציה רגשית – היכולת לראות את הדברים מנקודת מבט של הילד. אני עובדת  בצורה מאוד  יסודית  ותמיד בודקת לעומק עם ההורים מה היא הסיבה/שורש של בעיות שינה של תינוקכם ומדוע תינוק לא ישן בלילה. אני מאמינה שרק אם נגיע לשורש וניתן לילד טיפול יעיל ומקצועי, אז התוצאות יהיו טובות ולא נראה רגרסיה אחרי בסיום התהליך.במהלך התהליך של ייעוץ שינה לתינוקות אנחנו הולכות איתך יד ביד בצעדים קטנים, כך שתינוקך לא נכנס לסטרס ולחץ כאשר אנחנו משנים לו את ההרגלים . כאשר אנחנו עושים תהליך בצורה הדרגתית ועדינה, השינוי מתרחש באופן טבעי, את משקיעה פחות אנרגיה ופחות מאמץ ותינוקך פחות מתנגד ויותר משתף פעולה. כאשר אני מלווה אותך באופן יומיומי את מתקדמת ברוגע, בלי לחץ ועם המון בטחון . אם את בטוחה ושלמה עם עצמך השינוי מגיע הרבה יותר מהר ועם פחות מאמץ. לפרטים נוספים את מוזמנת לפנות אלי לנייד 054-7201409.

מאמר שיעזור לך -איך ללמד תינוק לישון-5 דרכים יעילות למנוע בעיות שינה אצל תינוקות

 ******************************************************************************************

תינוק לא ישן בלילה ומבקש אוכל

שלום, הבן שלי בן 7 חודשים, מתעורר פעמיים בלילה. הוא נכנס לישון סביב השעה 21 אחרי מקלחת, מתעורר בסביבות 24 ואז בסביבות 3 בלילה. אחרי שהוא אוכל הוא חוזר לישון. איך אפשר לגמול אותו מזה? והאם צריך? יש לציין שהוא אוכל בקבוק של סימילאק 120, ביום הוא מקבל מוצקים ואוכל יפה לגילו. גם עולה מצוין במשקל וגובה. התחלתי להוסיף לו דייסה לפני שינה אך זה לא פתר כלל את בעיות השינה שלו.. במהלך היום הוא ישן בערך שעה וחצי ב3 תנומות קצרות.

שלום לך, האם בנך נרדם לבד או עם עזרה (ידיים, מוצץ, בקבוק)? אם הוא יודע להירדם לבד-מעולה. אם הילד נרדם עם בקבוק, חשוב להפריד את הארוחות ושינה. ישנם תינוקות שבגיל הזה עדיין זקוקים לארוחה אחת או שתיים בלילה. הוספת דייסה ברוב המקרים לא עוזרת לפתור את בעיות שינה אצל תינוקות. יש לציין לעתים ארוחה כבדה בלילה רק מכבידה על התינוק ומפריע לשינה רגועה. אני ממליצה לך להקדים את השעות הרדמות בערב לשעה 19-19.30, רוב הסיכויים שזה ישפר את השינה בלילה. אם לא תראי שיפור תוך שבוע-התקשרי אלי ונראה איך ניתן לעזור לך ולתינוקך :) .

אמא יקרה! אם את מודאגת, עייפה ומרגישה חסרת אונים כי תינוקך לא ישן בלילה וכל מה שניסית לא הועיל-תזכרי שאני כאן בכדי לעזור לך!

אם תרצי לקבל עזרה והכוונה מקצועית- התקשרי אלי לנייד 05472-1409

מתנה עבורך: סדרת מאמרים שלי

וטיפים על שנה של תינוקות

 להרשמה כנסי לכאן:

 

תקראי מדריך חינמי לשיפור שינת תינוקות 

 

-הורים ממליצים עלי-מכתבי תודה 

יש לך שאלה? רוצה להתייעץ?התקשרי אלי לנייד 054-7201409

או השאירי לי הודעה כאן ואחזור אליך בהקדם.

*** המאמרים וההמלצות המפורסמים באתר אינם מהווה תחליף לייעוץ מקצועי!

 

תגובות

 1. מאת ליאת:

  שלום אלה ( קצת ארוך מתנצלת מראש)
  יש לי ילדה בת 3חודשיים עם ריפלוקס שהתחיל בגיל שלושה שבועות מאחר והפליטות היו מרובות תמיד לאחר האוכל הייתה מוחזקת לפחות שעה על הידיים (נרדמה על הידים וכך ישנה) כיום גם נרדמת על הידים מאחר ולאחר שאוכלת עד שמסיימת לפלוט ולעשות את כול הגרפסים לוקח בערך חצי שעה לפעמיים פחות לא ציינתי שאני מניקה באופן מלא ללא תוספות . חשוב לי לומר כי אני דוגלת בלתת הרבה חום ואהבה וביטחון לילדה אך אני יודעת שזה שתתרגל להרדם על הידים זה יפגע גם ביכולת השינה שלה . בנוסף יהלי עדיין סובלת מגזים וחשוב לציין שלא מופיעים רק בשעות הערב אלה במהלך כל היממה כאשר בשעות מסויימות הכאב חזק יותר ומפריע לה לישון. לעיתים אני מצליחה להרדים אותה במיטה לאחר שהתעוררה כשהנחתי אותה במיטה ( תמיד מניחה אותה במיטה לאחר שנרדמת בידים) דבר נוסף הוא שבחודשיים האחרון בערך אולי קצת פחות במהלך היום היא לא נכנסת לשינה עמוקה כמו קודם (הייתה מפילה את המוצץ) וכן רגישה מאוד לרעשים צריך ללכת על ביצים בבית כדי שלא תתעורר. בשנת הלילה רגישה בהתחלה שעה ראשונה לערך ואחר כך ישנה טוב יותר. אין לה שלוש שינות כפי שאמור להיות בגיל הזה היא ישנה כל פעם בין 40 דקות לשעה מספר פעמיים ביום , לדעתי זה בגלל שכאבי הבטן מציקים לה או כאשר היא פולטת ( יכולה לפלוט גם שעה לאחר האוכל) בלילה מתעוררת פעם אחת לאכול בין 2-4 לפנות בוקר . לדעתי לא ישנה טוב בלילה מאחר ומתקפלת הרבה וכן בבוקר מסמנת שרוצה לישון פחות משעה אחרי שהתעוררה
  חשוב לי לציין כי אני מקפידה על סדר יום . השאלות שלי הם: האם יש דרך שלא תתרגל על הידים , האם יש מה לעשות בנושא הרגישות של. או שצריך לחכות שיעברו כאבי הבטן והפליטות? האם אפשר לעזור לה לישון טוב יותר במהלך היום אני רוצה לציין שאני לא מתחברת לשיטות הנוקשות שקראתי באינטרנט ולכן אני פונה אליך מקווה שלא העמסתי מידי תודה מראש

 2. מאת ella:

  ליאת שלום לך!
  קודם כל נראה שאת נותנת לילדה את המקסימום בכדי להקל עליה וזה מצויין.
  גם אני לא מתחברת לשיטות “קשות” עם בכי של תינוקות ותסכולים, בטח ובטח כשמדובר על תינוקות קטנים.
  מותר לך להרדים את הילדה בידיים בגלל שהיא מאוד קטנה וזקוקה לזה מאוד כרגע.
  לפחות עד גיל 4-5 חודשים אינני ממליצה לך לשנות גישה. אפשר להשתמש בעיטוף או במנשא מערסל בכדי להקל על הרדמות-אם את רואה שזה עוזר לילדה.
  מאוד ממליצה לך לטפל בכאבי בטן וגזים שלה כבר עכשיו, חבל שהיא תסבול.
  אפשר להקל על קטנטונת שלך ללא תרופות בשיטה טבעית.כנסי לקרוא מאמר שלי בנושא:
  https://www.sleepmybaby.co.il/%D7%9B%D7%90%D7%91%D7%99-%D7%91%D7%98%D7%9F-%D7%92%D7%96%D7%99%D7%9D-%D7%90%D7%A6%D7%9C-%D7%AA%D7%99%D7%A0%D7%95%D7%A7%D7%95%D7%AA-1/

  אפשר להקל גם על פליטות-אני מטפלת בכל הקשיים האלה בעזרת תרגילים ועיסויים מרגיעים
  וכמה טריקים פשוטים שיכולים להקל בצורה משמעותית.
  לדעתי הרגישות שלה קשורה למצב של מערכת העיכול וכשמצב ישתפר גם שינה שלה תהיה יותר איכותית.
  שוב, כל ההמלצות שכתבתי לך הן על פי התיאור שלך אך בכדי להגיע לשיפור משמעותי אני ממליצה על מפגש של הדרכה אישית. לפרטים את מוזמנת ליצור אתי קשר בטלפון נייד.
  בברכה,
  אלה