מדוע תינוק בגיל 9-10 חודשים לא ישן בלילה?

כאן תקבלי הסבר מדוע תינוק בן 9-10 חודשים לא ישן בלילה וכלים להקלה על המצבהורים רבים נתקלים לראשונה בקשיי שינה אצל תינוקם בגיל 9-10 ח’.

אם תינוקך היה רגיל לישון לילה שלם מגיל צעיר את בטח מתקשה להבין ולהשלים עם המצב הלא פשוט הזה שבו תינוקך מתעורר בלילה מספר פעמים עם בכי קורע לב. אם את רגילה לקום כמה פעמים בלילה מאז שהקטנטן שלך נולד את עלולה לגלות שהתעוררויות שלו בשלב הזה הפכו ליותר תכופות או ממושכות. ייתכן ותשימי לב שתינוקך מתעורר בלילה ולא מסכים לחזור לשינה שוב כאילו יום חדש התחיל. וכל ניסיון שלך להשכיב אותו בחזרה גורם לו לקום במיטתו שוב ושוב או להתעצבן ולבכות עוד יותר…

לרוב זה קורה כשתינוקך לומד לשבת, לזחול , לעמוד או ללכת. לעתים התקופה נמשכת 4-6 שבועות אך לעתים קרובות אחרי תקופה של חודש-חודשיים תינוקות כבר לא מצליחים לחזור לשינה סדירה של לילה שלם ללא עזרה.

הסיבה העיקרית לרגרסיה בשינה בגיל הזה היא התפתחות מטורית ושכלית מואצת.

רוב הקטנטנים בגיל הזה מתקדמים ומגיעים לשלבי התפתחות חדשים-זחילת 6, עמידה, חלקם כבר עושים את צעדיהם הראשונים. אם תינוקך למד לעמוד בכוחות עצמו לא מזמן, את עלולה למצוא אותו נעמד במיטתו עם עיניים עצומות ובוכה בלילה. כל ניסיון שלך להשכיב את הקטנטן בחזרה עלול להיתקל בסירוב ואף לגרום לילד להתעורר לגמרי. גם הרדמות בערב עלולה להיות משימה מאוד קשה ומתסכלת עבור הורים לתינוק שזה עתה למד לעמוד או ללכת.

הגיל של 9-10 חודשים הוא הגיל שבו תינוק עושה קפיצת מדרגה גדולה בהתפתחות שכלית ומטורית וזה משפיע באופן מיידי על השינה שלו ביום ובלילה. התקשורת מתפתחת בקצב מהיר- תינוקך מבין, מגיב למשפטים פשוטים ולומד לתקשר עם העולם סביבו.

כל החוויות החדשות האלה גורמות לקטנטנים להתרגשות אדירה, והתינוקות נמצאים בתקופה של צמיחה ולמידה מתמדת.

חלקם חווים לראשונה חרדת נטישה או חרדת זרים שמעבירה אותם חוויה מאוד לא נעימה.

חלק גדול מהתינוקות כל-כך מתרגשים מתחושת ה”כל יכול” שהם פשוט לא מסוגלים להירגע. המוח שלהם עסוק 24 ש’ בעיבוד חוויות חדשות ולא מוכרות ולא נותן להם מנוח.

שינה אצל תינוק בן 9-10 ח’

לעתים נראה שהשינה של הקטנטן הפכה להיות מאוד קלה ושטחית ותינוקך מתעורר בלילה מכל רחש קטן. גם השינה ביום לא כל-כך איכותית ומלווה בקושי רב להירדם או בשינה של תנומות קצרות של פחות מחצי שעה.

מחסור בשינה טובה אצל תינוקך עלול לגרום לעייפות, מצב רוח ירוד, קיטורים ואי שקט. לעתים תינוקך צובר שעות רבות של עייפות במשך היום ואז מגיע לשלב שהוא נראה פעלתן ו”היפראקטיבי” כאילו הוא לא רוצה לישון. בשלב הזה שווה לנסות להרדימו בכדי למנוע עייפות קיצונית.

תתייחסו לתקופה כשלב מעבר לעצמאות ותחילת שלב ההפרדות מההורים.

אם היו לתינוקך קשיי שינה בגיל צעיר-ייתכן ואת חווה עכשיו מצב שהקושי הגיע לשיאו(כמו כדור שלג).

אם את פוגשת קושי מהסוג הזה לראשונה מאז שהקטנטן שלך נולד, חשוב שתשימי לב להתנהלות שלך עם תינוקך במשך היום ובלילה. ידוע שתינוק שלא ישן בלילה לעתים קרובות נרדם עם תלות (תוך כדי הנקה, נדנוד, וכו’). תשתדלי להימנע מיצירת הרגלים חדשים ולא בריאים כדי שהמצב לא יגיע לבלתי נסבל.

אם תינוקך מתעורר בלילה כבר מספר חודשים או מאז לידתו ואת רוצה לחזור לשינה טובה-לא כדאי למשוך את הזמן כי בד”כ קשה להגיע לשיפור בלי עזרה מקצועית.

תהיי סבלנית, תזכרי שתינוקך עובר שלב מאוד לא פשוט וחווה תחושות עוצמתיות ביותר בפעם הראשונה בחייו. הוא זקוק להמון הכלה, הקשבה, תמיכה ורגישות. גם אם קשה לך כי את לא ישנה בלילות, והעייפות גורמת לך להיות פחות קשובה וסבלנית לקטנטן שלך, תזכרי שעם עזרה שלך תינוקך אמור לחזור לשגרה של שינה טובה.

הורים רבים נוטים לחשוב שעם הזמן תינוקך ילמד לישון כל הלילה, גם אם לא נעשה שום שינוי בהרגלים שלו, אך לרוב זה לא נכון. לא כדאי להמתין עד שתינוקך יתחיל להתעורר כל שעה או ירצה לשחק שעתיים –שלוש באמצע הלילה ויסרב להירדם בחזרה דווקא בשעות הכי קשות כשאת רוצה רק דבר אחד-שיתנו לך לישון בקט. תזכרי שבעזרת ייעוץ שינה לתינוקות מקצועי ניתן לשפר את המצב בצורה מדהימה ולחזור לחיים שלווים ולילות של שינה ערבה. 

אם ניסית כבר כל השיטת האפשריות, ולא ראית שיפור, 

אם את זקוקה לעזרה והכוונה מקצועית, ומוכנה להשקיע

כדי להקל על תינוקך,

אני כאן בכדי לעזור לך!

התקשרי אלי לנייד 0547201409

או צרי קשר כאן

מדריך לשיפור שינת תינוקות

מאמרים נוספים על שינה של תינוקות:

-כיצד להקל על חוסר שינה והעייפות של ההורים כאשר התינוק איננו ישן בלילה

-שאלות ותשובות על שינה של תינוקות

-תינוק מתעורר מוקדם מאוד בבוקר

-חרדת נטישה ובעיות שינה אצל תינוקות

 

אלה גרשטיין- אחות מוסמכת, יועצת שינה
מומחית במתן כלים לשיפור תזונה והתפתחות התינוק