תינוק לא נרדם-כלים להקלה על הקטנטן ועל ההורים

תינוק לא נרדםהתינוק שלי בן חצי שנה מאוד ערני וסקרן, הוא כמעט ולא ישן ביום. אם הוא נרדם אז ישן לא יותר מחצי שעה, ותמיד מתעורר עם חיוך, כאילו ישן שעתיים. אבל אחרי 20 דקות כבר שוב נראה עייף. אני משתדלת להרדים אותו כל יום לפי חלונות שינה, אבל הוא תמיד מתנגד וצורח. אני לא מבינה למה הוא תמיד נרדם עם בכי קורע לב, והתנגדות כ”כ גדולה, זה מתיש אותי נורא! האמת, כל פעם שאני הולכת להרדים אותו, אני מרגישה כמו במלחמה, זה לא אמור להיות כך!!!..מה אני עושה לא נכון?

כך תיארה לי נטע (שם בדוי) את המצב עם התינוק שלה, ועצב גדול נשמע בקולה. האמת, שכל יום אני שומעת סיפורים דומים מהורים עייפים ומותשים. זו אחת הבעיות הנפוצות  ביותר בתחום שינת תינוקות, שהורים פונים אלי כדי לקבל כלים להקלה.

מדוע תינוק לא נרדם בלי בכי? 5 סיבות עיקריות:

1-תינוק לא נרדם בגלל שהוא עייף יותר מדי. כמה שזה נשמע לא הגיוני-תינוקות עייפים מתנגדים לשינה, לכן חשוב לוודא שאתם מרדימי אותו בעיתוי הנכון.

2-תינוק לא עייף מספיק, ולכן קשה לו להירדם. כדי להירדם בקלות, תינוקות צריכים להגיע לרמת עייפות מסוימת. אם זה לא קורה, ואנחנו נתחיל להרדימו מוקדם מדי, כנראה ההרדמות תהיה קשה. אם הילד שלכם עדיין לא עייף מספיק, אז תנו לו עוד קצת זמן לשחק לפני שאתם משכיבים אותו לישון. ואם הילד שלכם מאוד עייף אז תקדימו את ההרדמה. תהיו קשובים לצרכים שלו.

3-תינוק חווה חרדת נטישה או מצב של לחץ בעקבות שינויים במשפחה, גן חדש, מעבר

דירה, לידת אח, וכו’. אם הוא סובל מחרדת נטישה או עובר שינוי,  ומרגיש חסר בטחון, תנו לו מענה, הוא זקוק לחום ואהבה. תהיו שם בשבילו, אבל תנסו למנוע יצירת הרגלים לא בריאים, כמו הרדמות בידיים, עד כמה שניתן.

4-תלות בשעת ההרדמות-אם הקטנטן תמיד נרדם בידיים או בעגלה, עם נדנודים, או תוך כדי הנקה, עם בקבוק-כל המצבים האלה לא יאפשרו לו להירדם בקלות, בעיקר אם אחרי תקופה מסויימת הגעתם למצב שגורמי תלות כבר פחות עוזרים, ולא מאפשרים לו להכנס לשינה בקלות. תתחילו ללמד אותו להירדם בלי עזרה, זה יביא להקלה משמעותית.

5-טמפרמנט ואופי: תינוקות ערניים, סקרנים ופעלתנים בד”כ לא מוכנים להירדם בלי התנגדות, כי קשה להם להיפרד מההורים ומהעולם, מהחוויות והצעצועים. זאת סיבה נפוצה מאוד להתנגדות, שהורים רבים חווים בשעות ההרדמות, וזה קורה גם עם תינוקות קטנים, גם עם פעוטות בני שנתיים-שלוש.  החדשות הטובות, שגם אם תינוקך לא מוותר בקלות ולא אוהב לישון, אפשר ללמד אותו להירדם בלי לתת לו לבכות, בהדרגה.

מה לעשות כשתינוק לא נרדם בלי בכי ובלי התנגדות?

1. מומלץ ליצור שגרה של תנומות ביום בהתאם לגיל, וטקס לילה, שיאפשרו לקטנטן להגיע להרדמות בלי בכי. אל תנסו למשוך את הזמן אם הקטנטן משפשף עיניים, תרדימו אותו כדי למנוע מצב של אפיסת כוחות.
2. העיקרון החשוב הוא גמישות עם ארוחות ותנומות בהתאם למצב עייפות שלו. אל תתעקשו להרדימו אם הילד עדיין לא עייף מספיק, גם אם לפי הספר הוא כבר מזמן אמור לישון. תנו לו עוד זמן לשחק ולהגיע לעייפות. תתנהלו בהתאם למצב הרוח שלו, תהיו גמישים, ואל תנסו להרדימו “בכוח”. אם הוא עייף מאוד, אבל לא מצליח להירדם, תנסו למצוא את הדרך שתאפשר לו להכנס לשינה ערבה.
3. אם תינוק שלכם פעלתן וכל היום נמצא בתנועה, וכל דבר מעניין ומסקרן אותו, תזכרו שגם אם הוא לא נראה עייף, הוא צריך לישון במהלך היום. לעתים קרובות שינוי קטן בתנאים סביבתיים, כמו הורדת תריס, יכולים לעודד את הילד להירדם בצורה קלה יותר.

אם קשה לכם ואתם רוצים לעזור לקטנטן אך לא יודעים איך,

אפשר ליצור איתי קשר ולשלוח לי הודעה כאן.

אשמח לעזור לכם!

נ.ב. אם אתם רוצים לקבל כלים נוספים לשיפור שינה של תינוקות הכנסו לכאן

וקבלו מדריך חינמי לשינה של קטנטנים