תינוק מתעורר מוקדם מאוד בבוקר

מה עושים כשתינוק מתעורר מוקדם מאוד בבוקר?התינוק המדהים שלי בן 10 חודשים, והוא מתעורר לפני זריחת השמש בין 4-4.30 בבוקר. הוא קורא לי ואם אני לא נגשת מיד הוא בוכה נורא. זה קורה דווקא בשעה הכי קשה כשכולם עדיין ישנים. האם יש אפשרות לשנות את המצב?

מה אפשר לעשות? אני עייפה, מותשת ומיואשת…

התעוררות מוקדמת אצל תינוקות היא אחת השאלות שנשאלת המון בפורום שינה שאני מנהלת.

תינוקות רבים מתחילים להתעורר מוקדם בשלב מסוים בחייהם.

לא תמיד אנחנו מצליחים להבין מה הסיבה לקושי. השינוי הזה יכול להגיע ביום בהיר אחד בלי הודעה מוקדמת ולגרום להורים תסכול ועייפות גדולה.

9 סיבות להתעוררות מוקדמת אצל תינוקות:

1-שינויים שקשורים לגדילה של תינוקך. ייתכן והוא גדל מעט וזקוק לפחות שעות שינה ביום כדי לישון טוב בלילה.

2-סדר היום שלו לא מתאים לגילו, או ששגרת השינה שלו משובשת ולא קבועה. לעתים אנחנו ממשיכים לנסות להרדים את הילד בשעות מוקדמות בלי לשים לב לסימני העייפות שלו. שווה לבדוק אם הוא יתעורר מאוחר יותר בבוקר אם תתחילי להרדימו בשעה מאוחרת ביחס למצב הקודם.

3-אירועים מיוחדים או חוויות והתרגשות גדולה שהיו ביום הקודם או בלילה, כמו ביקור במקום חדש, אורחים או אירוע משפחתי עלולים לגרום לילד להתעורר מוקדם מאוד בבוקר.

4-אם תינוקך נרדם מאוחר מדי בלילה או ישן מעט מאוד שעות ביום זה עלול לגרום לעייפות גדולה. כתוצאה מכך הוא עלול לקום מוקדם בבוקר ולהתעורר מספר פעמים בלילה.

5-צפייה בטלוויזיה או מעבר למיטת ההורים בשעות מוקדמות של הבוקר עלולים לשבש את השינה ולהטמיע הרגל של התעוררות מוקדמת. גם סביבת שינה לא מאורגנת בהתאם מהווה סיבה להתעוררות. אני ממליצה לך להוציא את כל המשחקים, הבובות והדובונים מהמיטה כך שתינוקך יהיה משועמם ולא ירצה לשחק ברגע שהוא פותח עיניים.

6- תינוקך למד שלב חדש בהתפתחות מטורית או מילים חדשות וכל זה גורם לו להתלהבות גדולה שמקשה עליו לישון.

7-תנאים פיזיים: אור בחדר, רעשים וקולות של הבית או רעש מבחוץ, טמפרטורה לא מתאימה-חום או קור בחדר.

8-רעב-שווה לבדוק האם הילד אוכל מספיק במשך היום. ייתכן והוא רוצה לאכול בשעות המוקדמות של הבוקר. זה מצב שכיח בתקופות של קפיצות גדילה.

9- גירודים, בעיות עור, אודם בטוסיק וכו’-כל אלה עלולים לגרום לאי נוחות והתעוררות בשעה מוקדמת.

מה ניתן לעשות כשתינוק מתעורר מוקדם בבוקר?

לתינוקות עד גיל חצי שנה אפשר להציע האכלת חלום בשעה 23-24 בלילה. שיטה זאת יעילה במקרים מסוימים כי כך ניתן לדחות את הארוחה הראשונה של הבוקר. תעשו זאת רק אם זה מתאים לכם ולתינוקכם.

יש כמה דרכים שיעזרו לך לחזור לשינה טובה בלילה:

1-אפשר להשאיר את התינוק לבד, ולא לגשת אליו בתקווה שהוא יירדם בחזרה .

תנסי לא לגשת אליו מיד, לתת לו אפשרות להירדם בחזרה לבד, ללא עזרה. תזכרי שאם את ניגשת אליו כשהוא מתחיל להתעורר את עלולה לגרום להתעוררות מלאה וסופית.

2-אפשר לגשת ולנסות להרגיע את הילד ולהחזיר אותו לשינה שוב בעזרת מגע וקול מרגיע.

אם את רואה שלא ניתן להחזיר את תינוקך לשינה והוא מתרגל להתעורר מוקדם וזה חוזר על עצמו-שווה לנסות את הטכניקה הבאה:

כדי שלא תאלצי להתחיל את היום שלך עם זריחת השמש כשתינוקך מתעורר מוקדם בבוקר שווה להתחיל “להזיז” את שעת ההתעוררות בצורה הדרגתית.

כדאי להחליט על שעה שבה את מוכנה להתחיל את היום. אם תינוקך קם בשעה 4:30- קרוב לוודאי שתרצי להחזיר אותו שוב לשינה. מומלץ להחשיך את החדר, ושכל הבית יהיה שקט. אם כל הניסיונות שלך להחזיר את הקטנטן לשינה לא צלחו –תתחילי בטקס של בוקר טוב בשעה שהחלטת להתחיל את היום. רצוי שטקס יכלול 2-3 פעולות קבועות-לפתוח תריס, לשיר שיר קבוע של בוקר טוב ועוד. גם אם קשה לך לחייך בשעות מוקדמות האלה תנסי לשדר לתינוקך שהכול כשורה כדי שיתחיל את היום עם מצב רוח טוב. מומלץ לחזור כל יום על הטקס של בוקר באיחור של 10-15 דקות עד שתגיעי לשעה 6-7. כך תינוקך יתרגל בהדרגה לקום בשעה סבירה.

אם את מנסה למשוך את הזמן עד לטקס של בוקר ותינוקך בוכה-תתייחסי אליו, תרגיעי אותו בשקט(כמו שאת עושה זאת בלילה כשהוא מתעורר). תכניסי אותו שוב למיטה עד לשעה שאת מחליטה להתחיל את היום עם טקס קבוע.

תזכרי שרוב התינוקות מסתגלים יפה למצב כשעושים את השינוי בצורה הדרגתית. תמשיכי לפעול בצורה עקבית במשך תקופה של 2-3 שבועות לפי השיטה שבחרת. תשמרי על סדר יום קבוע ועל אווירה נעימה ורגועה בבית. כך תצליחי לחזור לשינה טובה ורגועה .

בהצלחה!

אם נראה לך שניסית את כל השיטות וכלום לא עזר-תתקשרי אלי

ל 054-7201409 כבר היום,

אני כאן עבורך!

מאמרים נוספים על שינה של תינוקות:

-שאלות ותשובות על שינה של תינוקות

-חרדת נטישה ובעיות שינה אצל תינוקות

-בעיות שינה אצל תינוקות בגיל 4חודשים-סיבות ודרכי הקלה

-שלבי התפתחות ובעיות שינה אצל תינוקות

-שינה וצמיחת שיניים 

-תינוק מחליף בין יום ולילה

-בעיות שינה אצל תינוק פעלתן

אם יש לך שאלה, תהייה, התלבטות- את מוזמנת להתקשר אלי ל0547201409

או לשלוח לי הודעה כאן:

אני כאן בשבילך!

אלה גרשטיין

מתנה:

סדרת מאמרים שלי וטיפים על שנה של תינוקות וילדים-

להרשמה כנסי לכאן:

חינםספר הדרכה ”טיפול בתינוק חדש בבית” בשווי של 97ש”ח -

מתנה מיוחדת ליולדת-

בכדי להוריד את הספר הרשמי כאן: