איך להקל על בעיות שינה אצל תינוקות עם רפלוקס

 בעיות שינה אצל תינוקות עם רפלוקסרפלוקס היא אחת התופעות הנפוצות שמשבשות שינה אצל קטנטנים בשנה הראשונה לחייהם.

הגורמים העיקריים לשיבושי שינה הם: צרבות, תחושה של חוסר נוחות וכאב עקב עליית חומציות במערכת העיכול וגירוי יתר ברירית הוושט.התופעות האלה מתגברות אם משכיבים את התינוק על הגב אחרי האוכל, ואף עלולות לגרום להתקף של בכי ממושך. אם תינוקכם סובל ומרגיש אי נוחות, הוא קרוב לוודאי לא יצליח להירדם ברוגע ולישון בשקט לאורך זמן, לכן כדאי לטפל ברפלוקס ולא לחכות שהזמן יעשה את שלו.

איך להקל על בעיות שינה אצל תינוקות שסובלים מרפלוקס?

 מומלץ להכניס כרית קטנה או הגבהה מתחת למזרן, בכדי למנוע את עלית התוכן של מערכת העיכול למעלה. השכבה בזווית של 30 מעלות יכולה להביא הקלה גדולה.

כדי לאפשר לקטנטן שינה טובה ולמנוע יקיצות רבות בלילה תנו לו זמן להירגע אחרי הארוחה האחרונה. תחזיקו אותו בתנוחה אנכית, ואל תנסו להרדימו מיד כשיסיים את הארוחה. אם תקפידו על כך יש סיכוי גדול שהוא יצליח לישון טוב יותר. אם הקטנטן שלכם פולט המון במהלך הלילה, ואתם נאלצים להחזיק אותו בידיים כ 20-30 דקות אחרי הארוחה, שימו לב שאתם לא מנדנדים אותו יותר מדי כדי להרדים. תזכרו שנדנוד בלילה עלול להפוך לגורם תלות בהרדמות בהמשך.

יצירת הרגלי שינה בריאים אצל תינוקות עם רפלוקס היא אתגר לא קטן, ודורשת המון סבלנות ואורך רוח, ולעתים גם הכוונה מקצועית.

איך לבנות הרגלי שינה בריאים אצל תינוקות עם רפלוקס:

קודם כל לפני שתכנסו לתהליך חשוב להתייעץ עם רופא ולוודא שהקטנטן כבר לא סובל מתופעות של צריבה וכאב גדול. רק אם הוא מרגיש טוב אפשר יהיה להתחיל בתהליך של שינוי הרגלים. תינוק שסובל נורא מכאב או צרבת ביום ובלילה לא פנוי ללמידה, ויתקשה להפנים את השינוי. לכן רצוי לטפל קודם כל ברפלוקס, ואחר כך להיכנס לתהליך של ייעוץ שינה. אפשרות נוספת היא לטפל ברפלוקס ובעיות שינה בו-זמנית, בשיטה מאוד עדינה והדרגתית, בעזרת אשת מקצוע מנוסה שמתמחה בטיפול בבעיות שינה אצל תינוקות עם רפלוקס.

שאלה שהורים שואלים אותי לעתים קרובות: האם אפשר לעשות יעוץ שינה לתינוק עם רפלוקס ולהגיע לשיפור משמעותי?

בהחלט אפשר! כדאי לדעת שזה אמור להיות תהליך יחסית יותר ארוך, מאתגר והדרגתי, כי חשוב להיות קשובים לילד ולתת מענה תמידי לבכי . הניסיון שלי כאשת מקצוע מנוסה מלמד שניתן לראות הקלה כבר אחרי 3 שבועות בממוצע מתחילת התהליך, כשתיישמו את כל הכלים במלואם בהתמדה ובעקביות.

המלצות לשיפור שינה אצל תינוקות עם רפלוקס

1-תקדימו את ארוחת הערב לשעה מוקדמת יחסית, בכדי למנוע פליטות גדולות ולהחליף את כל המצעים והבגדים אחרי הטקס.

2-תחזיקו אותו בתנוחה אנכית כ20 דקות אחרי הארוחה כדי להוריד חשש מזה שהקטנטן יכנס למיטה אחרי שסיים לאכול, בלי לעשות גרפס.

3-תנסו למנוע הרדמות עם גורמי תלות, כמו נדנוד בידיים, עם בקבוק או בהנקה, עד כמה שניתן.

4-תנו לו ארוחות קטנות בלילה אם הוא עדיין זקוק לכך. ייתכן והוא יצטרך לקבל אוכל בלילה עד גיל שנה או שנה וחודשיים.

כדי לטפל ביעילות בבעיות שינה אצל תינוקות שסובלים מרפלוקס חשוב לדעת האם המקור לבעיות שינה שלהם הוא הכאב, סבל ואי נוחות, או הרגלי שינה לא בריאים. לעתים המצב נראה כ”כ מורכב ומאתגר, שהורים פשוט מאבדים תקווה ומפסיקים לחפש פתרון, כי נראה שכלום לא עוזר.

מניסיון שלי עם מאות משפחות עם תינוקות שסובלים מבעיות שינה קשות המשולבות עם בעיות של תזונה או/ובעיות מערכת העיכול, כמו רפלוקס, גזים, כאבי בטן ועצירות-כדאי ומומלץ למצוא שיטה יעילה ומותאמת אישית לקטנטן שלכם, לצרכים, להרגלי תזונה, שינה, וכמובן, גם לטמפרמנט שלו. כל תינוק הוא עולם ומלואו, ויש המון שאלות חשובות שאני מתייחסת אליהן לפני תחילת ייעוץ שינה לתינוק עם רפלוקס. לדוגמא-קצב גדילה, תפריט יומי ועוד. אני מאמינה שאפשר להגיע לשיפור מאוד הדרגתי אם לפעול בעקביות, בהדרגתיות, ועם המון הקשבה לילדכם הקטן.

יש לכם שאלה, התלבטות? קשה לכם להאמין שאפשר לישון בלילות כשקטנטן כל-כך סובל?

תשלחו לי הודעה כאן ואצור אתכם קשר,

מדריך חינמי לשיפור שינת תינוקות

אני כאן בשבילכם בכל שאלה!